W jakiej gałęzi przemysłu niezbędne są numeratory?

litery i cyfry

Numeratory to znaczniki cyfrowe i literowe, które służą do oznaczania przedmiotów. Numeratory mogą być literowe lub cyfrowe i wykorzystywane są w technice znakowania udarowego. Dzięki numeratorom możliwe jest szybkie i trwałe znakowanie narzędzi, maszyn i urządzeń. Zasada znakowania udarowego polega na uderzaniu grotem w przedmiot, który chcemy oznakować – możliwe jest znakowanie materiałów o twardości nie większej niż 63 HRC. Numeratory doskonale sprawdzają się wobec stali, aluminium, tworzyw sztucznych, ceramiki, szkła i drewna. Numeratory stosowane są między innymi w warsztatach samochodowych, firmach motoryzacyjnych i przedsiębiorstwach produkujących różne wyroby ze stali.

Znaczniki można kupować pojedynczo lub w całych zestawach. Dostępne są czcionki o różnej wielkości, co daje możliwość dostosowania numeratorów do rodzaju znakowanego przedmiotu. Na poszczególnych numeratorach znajdują się litery i cyfry w odbiciu lustrzanym, które po odbiciu uzyskują pożądany kształt i format. Wraz z numeratorami warto zaopatrzyć się w znaczniki treserskie, które znacznie ułatwią znakowanie.

Różne techniki znakowania

Numeratory do wybijania w metalu to nie jedyny sposób na znakowanie przemysłowe. Możliwe jest także znakowanie drukarkami atramentowymi lub techniką grawerowania laserowego. Drukarki dla firm umożliwiają znakowanie nieingerujące w materiał.

Numeratory należą do najprostszych urządzeń znakujących i są powszechnie wykorzystywane do tworzenia trwałych oznakowań w wielu dziedzinach przemysłu. Wybór metody znakowania w znacznej mierze zależy od rodzaju materiału i nakładu – przy większych ilościach i seryjnej produkcji, gdzie kluczowa jest powtarzalność oraz szybkość stosuje się metody automatyczne, która skracają i przyspieszają prace. Ręczne numeratory wykorzystywane są głównie w małych zakładach produkcyjnych.