W jaki sposób utylizować drukarki?

stare drukarki

Każde nowoczesne biuro to nie tylko komputery i dane krążące w sieci oraz zapisywane w wirtualnych chmurach, ale także wiele papierowych wydruków, które mimo rozwoju technologii informatycznych często okazują się niezastąpione. Sprzęt pozwalający na ich przygotowywanie, a więc różne urządzenia biurowe – drukarki, kopiarki albo urządzenia wielofunkcyjne – ma jednak ograniczoną żywotność i po pewnym czasie musi zostać wycofany z eksploatacji. Przekonajmy się, jak wygląda utylizacja drukarek i sprawdźmy, co można z nich odzyskać.

Co zrobić ze zużytą drukarką?

Drukarki, które już nie działają, podobnie jak kopiarki czy urządzenia wielofunkcyjne stają się elektrośmieciami i jako takie nie mogą być po prostu przekazane na składowisko odpadów. W myśl obowiązujących przepisów muszą zostać oddane firmie, która zajmuje się odbiorem i utylizacją takiego typu urządzeń. Każdy użytkownik indywidualny może też dostarczyć sprzęt tego rodzaju do sklepu, w którym kupuje nową drukarkę albo zawieźć ją do specjalnego punktu odbioru organizowanego przez gminy lub przedsiębiorstwa mające pozwolenie na zbiórkę takich odpadów. Zużytą elektronikę zbierają też PSZOki, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów znajdujące się na terenie każdej gminy.

Jak utylizuje się sprzęt biurowy?

Sprzęt biurowy odbierany od użytkowników jest kierowany do demontażu, który pozwala na odzyskanie cennych surowców oraz utylizację pozostałych składników nienadających się do dalszego wykorzystania. Recyklingowi poddaje się tworzywa sztuczne, z których są wykonane obudowy urządzeń, a także znajdujący się w nich metal – stalowe lub aluminiowe wzmocnienia, wkręty i mocowania. Z podzespołów elektrycznych, głównie przewodów, transformatorów i silników elektrycznych pozyskiwana jest osiągająca wysokie ceny miedź. Części elektroniczne to z kolei szansa na niewielkie ilości drogich metali szlachetnych np. złota, srebra, platyny, palladu, rodu oraz irydu. Przekazanie tych materiałów do ponownego użycia to nie tylko korzyści finansowe, ale także zmniejszenie emisji CO2 towarzyszącej ich wydobyciu i przetworzeniu, ale również ochrona środowiska przed wiążącą się z tym dewastacją.