W większości biur mimo powszechnego wykorzystywania informacji w formie elektronicznej wciąż korzysta się z dokumentów papierowych. Są one dla wielu osób wygodniejsze, ponieważ można je przeglądać niezależnie od dostępu do odpowiedniego urządzenia cyfrowego, łatwo można je przekazywać innym osobom „z ręki do ręki”, a także wysłać wraz z towarem. Tworzenie dokumentów w tej postaci wymaga jednak użycia odpowiednich urządzeń drukujących. Są one produkowane jako urządzenia wykorzystujące różne techniki druku od klasycznych drukarek igłowych po nowoczesne wielofunkcyjne drukarki i kopiarki laserowe. W wielu przypadkach szczególnie użyteczne okazują się jednak drukarki bezkontaktowe. Przekonajmy się, co wyróżnia takie konstrukcje.
Stworzenie dokumentu wiąże się z koniecznością umieszczenia i utrwalenia na papierze odpowiedniego barwnika. Urządzenia drukujące mogą uzyskiwać ten efekt na różne sposoby. W przypadku klasycznych drukarek igłowych oznacza to uderzenie igły znajdującej się w głowicy w taśmę zawierającą barwnik, która w wyniku nacisku punktowo dotyka podłoża i pozostawia trwały ślad. W drukarkach laserowych do podłoża przylega toner, utrwalany pod wpływem wysokiej temperatury. Trafia on w miejsca, w których został naniesiony na bęben światłoczuły, a następnie jest przenoszony na kartkę przechodzącą między bębnem a rolką dociskową. Inaczej działają popularne drukarki atramentowe, które działają w technologii bezdotykowej. Krople tuszu są w nich wystrzeliwane przez dysze o małej średnicy dzięki efektowi piezoelektrycznemu albo termicznemu. Atrament zasycha następnie na nośniku dzięki odparowaniu zawartego w nim rozpuszczalnika.
Korzyścią ze stosowania technologii bezkontaktowej jest możliwość drukowania na różnych podłożach niezależnie od ich faktury i kształtu. Plusem będzie brak konieczności stosowania podwyższonej temperatury oraz nacisku, co może negatywnie wpływać na wykorzystywany do zadruku materiał. Drukarki bezkontaktowe są szczególnie użyteczne w zastosowaniach przemysłowych. W przypadku druku biurowego największymi zaletami technologii atramentowej jest możliwość uzyskania na wydrukach atrakcyjnych kolorów w przystępnej cenie, zwłaszcza w porównaniu z drukiem laserowym.