Jakie zadania realizują urządzenia wielofunkcyjne w biurze?

drukarka biurowa

Urządzenia wielofunkcyjne są niezwykle uniwersalne, dlatego coraz częściej trafiają do biur, gdzie zastępują inne sprzęty. Są to bowiem przyrządy służące do kopiowania, drukowania i skanowania, a także do obsługi faksu. Zatem urządzenie wielofunkcyjne może zastąpić nawet 4 inne sprzęty i znacznie ułatwić pracę biura. Co prawda zakup zwykłej drukarki wiąże się z mniejszym wydatkiem niż zakup urządzenia wielofunkcyjnego, ale warto mieć na uwadze, że oprócz drukarki trzeba będzie kupić także skaner i kserokopiarkę. Wówczas może się okazać, że wydamy więcej niż gdybyśmy zdecydowali się na zakup wielozadaniowego sprzętu. Co ważne, istnieje możliwość dzierżawy urządzeń wielofunkcyjnych, dzięki czemu koszty można rozłożyć w czasie.

Dlaczego warto zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne?

We współczesnych przedsiębiorstwach wytwarza się i przetwarza spore ilości dokumentów, a więc kluczowy jest wielozadaniowy i niezawodny sprzęt. Drukarki wielofunkcyjne usprawniają prace biur, ponieważ zamiast obsługiwać trzy urządzenia pracownik może zlecać różne operacje z użyciem jednej aplikacji i jednego urządzenia. Nie ma konieczność wykonywania wydruków na jednym sprzęcie i kopiowania ich na innym. Obecnie skanery, drukarki i kserokopiarki częściej kupuje się na użytek domowy i ciężko wyobrazić sobie sprawnie działające biuro bez urządzenia wielofunkcyjnego.

Tak naprawdę rozproszony sprzęt drukujący ulokowany w różnych miejscach w biurze podnosi koszty eksploatacji. Każde urządzenie może mieć inne wymogi sprzętowe oraz wymagać innych materiałów eksploatacyjnych. Wiele urządzeń peryferyjnych w jednym miejscu prowadzi do chaosu i częstych awarii. Tańszym i wydajniejszym rozwiązaniem jest stworzenie centrum druku z urządzeniem wielofunkcyjnym, które wyposażone jest w narzędzia do monitorowania procesów druku.