Jakie tusze są dedykowane do powierzchni chłonnych?

tusze do drukarki atramentowej

Korzystanie z urządzeń drukujących wymaga regularnie ponawianych zakupów odpowiednich papierów lub innych często używanych nośników, a także zaopatrywania się w dopasowane do posiadanego sprzętu materiały eksploatacyjne. W przypadku kopiarek oraz drukarek laserowych będą to kasety z tonerem, a także bębny światłoczułe lub zestawy łączące oba te elementy. Dla sprzętu pracującego w technologii atramentowej konieczne okażą się tusze do drukarek atramentowych i urządzeń wielofunkcyjnych. O ile w przypadku standardowych zastosowań i najpopularniejszych rozwiązań ich rodzaj jest dostosowany do typu używanej drukarki, o tyle przy wydrukach wymagających wysokiej jakości uwagę należy zwrócić zarówno na rodzaj papieru, jak i tuszu.

Jak działa druk atramentowy?

W przypadku druku atramentowego wydruki powstają w wyniku nanoszenia na nośnik bardzo małych kropelek tuszu w kolorach podstawowych, a przy druku fotorealistycznym z zastosowaniem od 3 do 5 barw dodatkowych. Osiągana jakość jest uzależniona zarówno od wielkości kropli, jak i rodzaju zastosowanego atramentu, którego szybkość zasychania powinna być dobierana do typu używanego podłoża.

Jakie są rodzaje tuszów do druku atramentowego?

Tusze przystosowane do uzyskiwania wydruków o najwyższej jakości powinny być ściśle dopasowywane do rodzaju używanego podłoża. W przypadku materiałów o znikomej chłonności konieczne okaże się użycie atramentów szybkoschnących, dzięki czemu nie powstają psujące jakość zacieki i smugi. Na podłożach wykazujących wysoką chłonność czas zasychania musi być dłuższy, by tusz miał szansę wsiąknąć w materiał. Podstawowe rozróżnienie, jeśli chodzi o tusze, obejmuje rodzaj substancji użytej do uzyskania pożądanego koloru. Mogą nią być nierozpuszczalne pigmenty albo rozpuszczalne barwniki.