Jak działa drukarka do kodów kreskowych?

drukarka do kodów kreskowych

Kody kreskowe przeznaczone dla czytników elektronicznych mają wiele zastosowań w różnych dziedzinach działalności. Kojarzymy je przede wszystkim z etykietami produktów, po które sięgamy w sklepach, ale też np. z rachunkami, kwitami, czy przesyłkami kurierskimi. Zgodnie z podziałem według wymiarowości, dzielimy je na kody jednowymiarowe, dwuwymiarowe, złożone i trójwymiarowe. Jak działa drukarka do kodów kreskowych? – To zależy, o jakich kodach mowa.

Urządzenia do drukowania kodów na płasko

Najczęściej wykorzystujemy kody drukowane na płasko (nie trójwymiarowe, z tłoczeniami), dlatego też w naszym tekście kupimy się na drukarkach, które tworzą takie kody właśnie. Zacznijmy od tego, że kody kreskowe tworzymy dziś głównie za pomocą specjalnych oprogramowań do drukowania etykiet. Sam kod kreskowy to często za mało informacji, dlatego tworzymy etykiety zawierające dodatkowe dane. Kod kreskowy to narzędzie do współpracy z czytnikiem – tekst to informacja dla osób pracujących z produktami i klientów, odbiorców itd. Możemy kupić drukarkę wykorzystującą technikę sitodruku, druk offsetowy, cyfrowy, laserowy, a także metodę termiczną, czy termotransferową. Opcji jest bardzo wiele, zróżnicowane jest też zapotrzebowanie.

Drukarki do etykietowych taśm i prosty druk na samoprzylepnym papierze

Na rynku są dostępne przeróżne warianty drukarek, które można wykorzystywać do sprawnego drukowania kodów kreskowych. Zakładając, że chodzi nam po prostu o sprawne działanie i wygodną pracę z wieloma kodami, najlepszy będzie z wariant druku termotransferowego, który uzyskuje się w wyniku podgrzania pigmentu znajdującego się w taśmie transferowej w drukarce. Podgrzany pigment jest przenoszony na dany materiał, niekoniecznie papier i tekturę, ale też plastik, folię, różnego rodzaju tekstylia itp. Drukarki termotransferowe do etykiet są szczególnie cenione w halach produkcyjnych, czy magazynach, gdzie operujemy wieloma materiałami i produktami w warunkach przemysłowych.

Jeśli jednak nasza firma chce wykorzystywać kody kreskowe np. do oznaczania swoich paczek lub innych przesyłek, które są nadawane z biura od czasu do czasu – kody kreskowe można drukować na samoprzylepnym papierze za pomocą urządzenia wielofunkcyjnego, czy zwykłej drukarki. Sprzedaż urządzeń drukujących do wyposażenia biura to dziś bardzo szeroka branża – przy czym nie musimy nabywać różnych sprzętów do każdego typu prac. Czasem wystarczy jedno, jak w przypadku naszego przykładowego drukowania kodów kreskowych do przesyłek.