Jak często należy serwisować drukarki?

serwis drukarki

Drukarki to urządzenia, które pojawiają się w zastosowaniu profesjonalnym, domowym oraz w miejscach, gdzie w grę wchodzi ich intensywna eksploatacja, jak chociażby biura. Zwykle są one niezbędne do realizowania określonych zadań, więc wymagamy od nich niezawodności. Czy jednak wiemy, jak często powinny być one serwisowane? Z pewnością nieco większej uwagi będą wymagały te, które są wykorzystywane na dużą skalę.

Serwisowanie drukarek – co warto wiedzieć?

Istnieje kilka ważnych zasad, które znacząco przyczynią się do tego, że nasza drukarka rzadziej będzie wymagała serwisu. Przede wszystkim zaleca się stosowanie wysokiej jakości tuszów i tonerów. Powinny one pochodzić jedynie od sprawdzonych producentów i nie ma tu znaczenia, czy będą to zamienniki, czy opcje oryginalne. Ponadto jeśli korzystamy z drukarki atramentowej, to niezbędne jest jej regularne użytkowanie, a jeśli dojdzie do zaschnięcia tuszy, to przeprowadzić procedurę czyszczenia dysz w drukarce. Choć nie każdy o tym wie, to jednak rodzaj i jakość papieru również mają znaczenie i wpływ na naszą drukarkę. Te gorsze pylą i prowadzą do jej zanieczyszczania.

Powinniśmy również wiedzieć, co w naszej drukarce wymaga regularnej wymiany. Oczywiście toner czy tusz jest dla nas oczywisty. Jednak niektóre drukarki posiadają oprócz tego bęben światłoczuły, który również musi być od czasu do czasu wymieniany. Nie powinniśmy również czekać, aż tusz w naszej drukarce całkowicie się skończy, tylko gdy zauważymy na wydrukach, że się kończy jak najszybciej wymienić go na nowy.

Jak często więc powinniśmy serwisować drukarki?

Drukarki domowe rzadko wymagają serwisowania, właściwie tylko wtedy gdy dochodzi do jakiejś usterki. Jednak te profesjonalne i intensywnie eksploatowane w biurach wymagają większej troski. Najlepiej jeśli raz na rok- półtorej zostaną oddane do serwisu w celu przeczyszczenia poszczególnych elementów układu drukującego. Pamiętajmy jednak, że jest to orientacyjny zakres czasu i jeśli drukarka znajduje się w pomieszczeniu, gdzie panują bardzo niekorzystne dla niej warunki, to jej serwis może być niezbędny nawet co pół roku.