Etykietowanie czy drukowanie na kartonach?

drukowanie etykiet

Oznaczenia na kartonach mogą zostać naniesione metodą druku bezpośredniego lub poprzez naklejenie etykiety. Najlepszą rozdzielczość zapewniają białe etykiety z drukiem termotransferowym, dlatego kody kreskowe zwykle nanoszone są poprzez etykietowanie. Urządzenia etykietujące pozwalają na znakowanie z boku lub od góry i z dołu, a także wokół krawędzi oraz gwarantują wysoką jakość i dokładność druku.

Druk bezpośredni na kartonach wykonywany jest techniką atramentową – karton jest chłonny, dlatego jakość wydruku jest niższa. Drukowanie jest metodą wykorzystywana w logistyce i magazynowaniu. Co ciekawe, obydwie techniki różnią się prędkością druku – etykieciarki osiągają maksymalnie 400 mm/s a druk atramentowy powstaje z prędkością aż 1000 mm/s oznaczeń. Metoda drukowania jest tańsza od etykietowania, dlatego wszędzie tam, gdzie nie ma dużego znaczenia rozdzielczość, stosuje się druk atramentowy. Zajmujemy się sprzedażą urządzeń drukujących w Warszawie – nasze drukarki pracują tanio i szybko a etykieciarki gwarantują dobrą jakość wydruków, dzięki czemu nadruki są czytelne dla skanerów.

Porównanie nadruku bezpośredniego i druku termotransferowego

Maksymalna rozdzielczość druku na etykiecie wynosi 600 dpi, a nadruku bezpośredniego zaledwie 200 dpi. Na etykiecie możliwe jest uzyskanie ostrego i czytelnego obrazu, a ograniczeniem nadruku bezpośredniego jest zdolność kartonu do absorpcji tuszu, co znacząco obniża jakość wydruków. Ze względu na kolorystykę tła, zdolność do skanowania takich nadruków jest ograniczona. W obydwu przypadkach możliwe jest drukowanie w kolorze oraz drukowanie obrazów i prostych grafik. W trakcie drukowania bezpośredniego możliwa jest zmiana wielkości czcionki. Co ważne, nie jest możliwe drukowanie od dołu.