Czym się kierować przy wyborze tonera?

kolorowe tusze do drukarki

Drukarki laserowe cechują się wysoką wydajnością, w związku z czym stosuje się je w biurach i urzędach, gdzie ma to duże znaczenie. Jednak koniecznie należy pamiętać o podstawowych zasadach związanych z ich użytkowaniem. Kluczowe będzie, chociażby regularne wymienianie tonerów, czyli pojemników, w których znajduje się barwny proszek, którego rola jest taka sama jak tuszy w drukarkach atramentowych. Jak wybrać odpowiedni toner?

Kupujemy nowy toner

Drukarki laserowe obsługują toner z bębnem lub bez niego. Ten pierwszy znajduje się zwykle w urządzeniach z nieco wyższej półki cenowej, zaś drugi w nieco tańszych. W związku z czym poniekąd rodzaj tonera wybieramy już na etapie kupowania samej drukarki. Wybierając później sam, wymienny toner zwróćmy szczególną uwagę na jego wydajność, oznaczoną przez producenta. Im wyższa będzie, tym bardziej wykorzystany nabyty produkt. W przypadku najlepszej jakości tonerów wydajność znajduje się na poziomie 10 000 stron.

Toner musi oczywiście pasować do marki i modelu posiadanej drukarki – tym wyznacznikiem musimy kierować się w pierwszej kolejności. Warto zastanowić się również, czy będziemy drukować monochromatycznie, czy może również w kolorze. To determinuje, jaki rodzaj i barwy tonera będą nam potrzebne. W związku z czym, przed rozpoczęciem zakupów zbierzmy wszystkie informacje na temat samej drukarki, jak i naszych potrzeb związanych z wydrukami.

Czy zdecydować się na oryginalny toner, czy na zamiennik?

Często zastanawiamy się, czy toner oryginalny będzie lepszym rozwiązaniem niż zamiennik. Nie wiemy, czy jakość wydruków będzie wyższa. Okazuje się, że w większości przypadków nie. Zamienniki są zwykle zwyczajnie wytwarzane przez inną firmę niż ta, z której pochodzi nasza drukarka, jednak w większości przypadków nie ustępują oryginałom jakością czy wydajnością. Dużym plusem jest z pewnością fakt, że są one zdecydowanie tańsze. Jednak powinniśmy zastanowić się nad ich użytkowaniem. Głównym powodem jest tu fakt, że jeśli dojdzie do awarii drukarki, to producent może odmówić uznania gwarancji przez używanie niewłaściwych materiałów eksploatacyjnych.